Marseille a okolí
Chtěla jsem vědět, jaký by to bylo žít aspoň na chvíli jinde, tak nám Emma na pár týdnů půjčila byt v Marseille.
Díky ní zkoumám tohle místo jinak po turististických trasách, které vedou z hotelu na tour po památkách a zase zpět. Stopuju místa, která mi nechala napsaná ve zprávě, i ty, ze kterých má vizitky na ledničce. Za ty dva týdny říkám lidem Bonjour, ça va? a máme oblíbený místa, kam si chodíme pro bagety a večer na pivo.
Tady jsou, pokud se sem někdy vydáte.
Co mě překvapilo?
Jak drsný tohle místo je. Máš názor? My taky, šeptá v temných uličkách, kde se mezi graffitti prohání krysy. Catcalling je součást zážitku stejně jako odpadky, dealeři a auta, co jezdí na červenou. Ale každý má jasno v tom, kde je jeho místo, takže jsi doopravdy v bezpečí. (Tenhle dovětek je hlavně pro mojí mámu.)
Jak rychle se mění. Stačí zahnout z hlavního bulváru a jsi v místě, kde jsou všechna řeznictví halal a ulici vedle jíš senegalskou kuchyni a o další ulici vedle elegantní paní srká fair trade espresso.
Jak moc je spjaté s vodou. Skauti jsou mořští a po práci jedeš na ostrov na piknik se stejnou samozřejmostí jako já mířím do Stromovky. O víkendu bylo moře plné windsurfů, kitů, plachetnic i speedboats. Pláž je všude, kde si jí uděláš a není divu: voda i uprostřed města je tyrkysová a čístší než v bazénu. Něco extra? Frioul je ostrov u Marseille, kam se dostaneš za patnáct minut za cenu lístku na autobus.
Jak moc kopcovitá Marseille je. Měla bych lýtka vrchaře z Tour, kdybysme neobjevili elektrokola.
Jak nemožné je neodřít auto. Parkování je adrenalinová hra, stejně jako jísta městem. Vysněné auto je tady opancéřovaný Smart se silnou klimatizací. Všichni ostatní využívají jedné z mnoha autoopraven.
Jak špatné víno jsme tu pili, pokud jsme si na to nedali pozor.
Jak skvělý jídlo tu je. Kolik existuje druhů rajčat, burraty, ančoviček. Jak moc může všechno vonět. A co může znamenat pojem "základní potraviny" ve večerce na rohu.
Jak pozdě tu všichni jí. Btw: siesta je mezi 13-16:00. Mezitím jde jen jít se koupat. Což v 36*C je stejně jediná možnost.
Jak nádhernou přírodu tu objevíš. Levandule byly odkvetlé, ale tyrkysová voda ve Verdon Gorge nebo růžová jezera v Camargue, braly dech. I protože vypadají lépe než na Instagramu (nebo Jacquemus přehlídce).
Jak všudypřítomná je tu modernistická architektura. Na cestě jsme se stavili ve Vitra Design Museum a průjezd Cote d'Azur je deja vu všech jmen z výstavy: Jean Prouvé, nebo Le Corbusier.
Nejídlo:
Unité d'Habitation je vesnice v paneláku podle Corbusiera. Přes den se dá jít hned do několika pater i na střechu. Ve třetím patře najdete i hotel, kde se dá ubytovat.
MUCEM sice ve většině popisků ignoruje angličtinu, ale architekturu má tak nádhernou, že se na to dá zapomenout.
Maison Empereur je Hornbach pro holky, co čtou Vogue. Měla bych jim rovnou převést celou výplatu.
Okolí Notre Dame du Mont mělo všechno: bezdomovce, macarenu, skvělý jídlo i pivo do rána.
Maison des Nines má niche parfémy a malé módní značky.
Jídlo:
V Praze chodím na zídku u Lokálu, tady do Café d'Abbaye. Vibe check stejný. Jen si místo Plzně s tlačenkou, dává většina lidí pastis a mušle.
Burratu tu servíruje každá restaurace a i minivečerka na rohu měla tři druhy. Domů se k ní koupit minimálně šest druhů rajčat a nasolené ančovičky. Thank me later.
L'Eccaillerie má šest druhů ústřic, kraby a k tomu vlastní máslo z černého česneku.
Epicerie L'Ideal je lahůdkářství, kterým se chceš projíst do posledního drobku.
Restauraci Ekume rozjel mladý kuchař původem z Panamy, co se sem provařil hvězdičkovými podniky. Ne nadarmo získal v roce 2022 oceněné Young talent od Gault & Millau.
L'Abri má tapas a naturální víno.
T65 je pekárna, co má neon, černý chleba a názor. Já bych si tu dala Pissaladière: místní verzi pizzy.
Aïoli se tu servíruje k hranolkám i k Moules Marinière. A má odpich, který ocení i Češi.
Libanonská a syrská kuchyně jsou tady na každém kroku. A já bych si přála si je odvézt do Prahy.
Victor prodává Nitro Stout. Dej si ho před spaním a řekni Ahoj barmanovi.
Vodu z kohoutku a bagetu vždycky dostaneš.
Výlet:
Camargue je jediné místo v Evropě, kde najdete hnízdit růžové plameňáky. Mezi nimi se po dunách u moře prohání bílí koně a černí buvolové. A pokud budete mít štěstí narazíte i na jasně růžová jezera. Tip: Rozhodně autem tam a na kole skrz park. Pěšky se projít nedá a cesta autem je omezená.
Calanques jsou zátoky, kam se lze dostat skoro jen na plachetnici. Proto je tam křišťálově čistá voda a ryby mezi útesy.
Aix-de-Provence je jak by vypadalo městečko v Provence, kdyby si ho měl navrhnout americký filmový šťáb. Světýlka, fontány, bílé ubrusy, láhve vína a harmonikáři ve středověkých hradbách. Ale na rande je to perfektní.
Chateau la Coste je vinařství kousek od Marseille, které navrhl Tadao Ando. Mezi vinicemi tu jsou sochy od Ai Wei Wei, pavilon od Renzo Piano, nebo dvě galerie. Když jsme u vchodu vrazili do Francise Mallmanna z Chef’s Table, rychle nám došlo, že jsme jediní kdo nepřijel v Porsche.
Kdyby se Designblok odehrával ve Vile Tugendhat, mohl by si s Vilou Noailes potřást přátelsky pravicí. Jen tahle přehlídka mladého designu v modernistické vile má k tomu výhled na Cote d’Azur.
Verdon Gorge je francouzská odpověď na Grand Canyon. Tím by se měla vinout divoká tyrkysová řeka, ale klimatická změna znamená, že je letos nesjízdná. I tak je lapeš po dechu nad nádhernou přírodou (a úzkou silnicí přímo nad srázem).
Route des Crêtes je úzká silnice s dechberoucími výhledy.
Díky i Lam a Báře za kopu doporučení. Fotky jsou na Instagramu a v Highlights.