Co teď čtu a chci si pamatovat?

Probíhají mi před očima tisíce písmenek denně. Na bannerech, cedulích, monitorech a papíru. Prý mám fotografickou paměť. Možná. Ale jsou dny, kdybych si chtěla pamatovat opravdu všechno. Všechno, co za to stojí. Tak sem vybírám četbu, co nechci ztratit z paměti.

 

O tom, že knihovna by měla definovat vhodnost kluka, kterýho si táhneš do postele, už jsem psala. Protože výběr četby definuje svět kolem tebe: výběr kanálu určuje informaci, kterou získáš.  vysvětluje, jak čtenáři různých periodik vnímali ruské aféry letošního roku. Výborná připomínka, že nemám odhlašovat předplatné novin a nepřestávat číst Blesk, když jdu do kavárny. Protože jen tak mám šanci vyjít vstříc světu a ne se zamknout se svými názory za hradby omezenosti. K tomu jako bonus speciál od Aktuálně o dezinformacích a The Intercept oválce, co vedeme online.

 

Tom Goodwin psal na Twitteru, že tentokrát si nadělil k Vánocům ten nejlepší dárek: přeplatné novin, které stojí za to podořit. Udělala jsem to samé (a přikoupila Nocleženku navrch). Jinak mým oblíbeným médiím hrozí osud Mashable (clickbait site), Teen Vogue a Nylon (odchod do digital) nebo MF Dnes (oligarcha za kormidlem). A to by si Financial Times, Hospodářky nebo NY Times nezasloužily. Proč píše Derek Thompson z The Atlantic na  Medium.

So many media companies in 2017 have reoriented their budgets around the production of videos that the so-called “pivot to video” has became an industry joke. Today, the pivot seems less like a business strategy and more like end-of-life estate planning.

 

 

Jsi tím, kým se obklopuješ, říkala Linda. V době, kdy jsme víc sami, než vědomě spolu, by se to mělo změnit na: Jsi tím, čím se obklopuješ. NY Times vybrali věci, které definovaly tento rok. Chci si je pamatovat a potěžkovat tím váhu věcí, kterými se obklopím příští rok. Protože v roce Psa to budou ne slova, ale činy, co budou rozhodovat. 

Imagery and representation is one thing; product and real-world change is another. In a year in which inclusivity became a central topic of conversation, the release that had the most impact may have been the debut of a makeup line by Rihanna. Fenty Beauty arrived this fall with no fewer than 40 different shades of foundation.  

 

 

Minulé měsíce jsem strávila rozhovory s korporacemi a startupy o tom, jak se jim žije. Jedna z vět, které mi zůstaly vryté hluboko pod kůži byla: Korporace neřídí lidé, ale KPIs. Tolik manažerů mluvilo o cílech, motivaci, mrkvi na provázku a ne o tom, proč stojí za to se za ní hnát. Změna paradigmatu, která nás místo na How zaměří na Why je na čase, píše Spotify. Jinak rychle a efektivně doběhneme někam, kde jsme být vůbec nechtěli.

We are in hyper growth and our business moves at breakneck speed. In this environment, we have found that the why is so much more important than the how. And we need to keep things very simple. So we focus on setting priorities, making sure that everyone understands where we are going and why. Based on that, our teams and individuals handle the how themselves. And they are very good at that.

 

 

Rok, který byl, jak v prodejích, tak na Twitteru díky #metoo o ženské síle a vyjádření by bylo jednoduché uzavřít prohlášením o Girl Power. Jen mezi námi roste generace kluků, kteří by si zasluoužili demonstrace za emancipaci, empatii a trička Boy Power. Protože to o co jsme na začátku bojovaly, bylo partnerství, možnost stát na piedestalu spolu. A zamilovávat se. Gillian Flynn v silném textu pro Time.

My son recently asked me, “Why aren’t there shirts that say BOY POWER?” I could have talked male entitlement and the male gaze, the wage gap and Weinstein. But I thought: If the myriad GIRL POWER shirts are meant to encourage female strength and confidence, a BOY POWER shirt might make male empathy and respect dynamic. There were no BOY POWER shirts, so I had to DIY an iron-on. Now, there’s at least one.

 

77 lekcí pro život. Vytetovat do VR kamery a pouštět si to do výhledu vždycky, když je mi ouzko. 

  1. There is nobody you can’t empathize with once you’ve heard their story.
  2. Beyond scientific and societal laws, rules are as firm as you make them.
  3. Perfection only exists in the mind. It’s not real. Imagine, create, improve.
  4. Reading is telepathy. A book is the most powerful technology invented.

 

A co knížky? 

Rapu Kaur: Milk and Honey. Je fajn si připomínat, že já i youtuberky čteme stejný knížky. Protože téma zloměnýho srdce a vlastní ceny překonává hranice věku a kontextu. 

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně. Každá z nás má nejlepší kamarádku. A občas to s ní vůbec není jednoduchý. A hezký. Připomínka toho, že i přátelství nemusí být vždycky Happy ever after

Alain de Botton: How to Think More about Sex. Občas si chci sundat kalhotky s náhodnými lidmi. Ze stejného důvodu, jako se mi líbí obrazy od Rothka. Ještě, že mi tenhle filosof na potkání vysvětluje život.  

Haruki Murakami: Jak se stát spisovatelem. Je to dřina, je spoiler na tuhle knížku. O to víc jsem hrdá na kluky a holky, co napsali Rok Čtyř a Neradost. 

Michel Houellebecq: Elementární částice. O rozkladu, rozpadu, nenasytnosti a zvrhlosti. Kdy jindy číst než rok, co se dostal Trump k moci a bílý župan ztratil svojí nevinnost. 

Radvan Bahbouh: Pohádka o ztracené krajině. O tom, proč někoho chválit je lepší než poukazovat na jeho chyby. So obvious, so needed.

 
_readsPavlina Louženská