Fakt to není blbý nekopnout si

Kdysi dávno jsme vymysleli kampaň s podtitulem Fakt to není blbý a čím dál častěji se k ní v myšlenkách vracím.

Přemýšlím o vztazích, o práci, ale nejčastěji si píšu na okraj bloku Fakt to není blbý nedštít síru. Nešířit kolem sebe nenávist. Nekopnout si.

Jestli jsou slova silnější než meč, tak internet soutěží v počtu obětí s Hrou o trůny. A vyhrává.

 

Matez sice říká, že lovebrand poznáš podle toho, že má hatery, ale zní to hezky přesně do té doby, než Ti dojde, že z community managementu se stal eufemismus pro chození na poštu a hlavně uklidňování lidí, kteří se do čehokoliv opírají caps lockem. 

Klišé customer care říká, že negativní recenze se dostane k mnohem více lidem než ta pozitivní. A tak každý komentář, co pustíš do sítě jako by otravoval vodu rychleji než všechny pochvaly, rady a kooperace. Momentální engagement za cenu zániku. Protože stejně jako si lidé prý nechtějí kupovat časopisy, které mají na titulce něco nechutného, postupem času přestanou chodit na místa, kde to páchne nenávistí.   

 

Pavel kdysi napsal, že se zařekl, že už nikdy nenapíše na konferenci #fail. Protože možná mají okoralý chlebíčky, ale nechali na tom krev, pot a slzy a navíc se jim pravděpodobně podařilo přivézt skvělého přednášejícího. A hlavně něco udělali.

Moje oblíbená reklama na Nike říká, že jsi vyhrál nad všemi, kdo zůstali sedět doma. Nenapsat #fail znamená ocenit ty, co překonali trému a šli přednášet. Napsali článek. Uspořádali akci. Vyhráli v nějaký moment sami nad sebou. 

 

Nemám tetování a kdybych si jedno nechala někdy udělat, tak by to byl nápis Nádech - Výdech. Moje fyzioterapeutka říká, že dýchání vyřeší všechno. A přestože tím myslí funkci těla, tak není nic jednoduššího, než to vztáhnout na celý ekosystém. Nádech - Výdech než něco napíšeš. Nádech - Výdech než něco uděláš. Nádech - Výdech než si to vezmeš osobně. Parafráze na Čtyři dohody a slib, že nebudeš hřešit slovem ani činem.

Michelle se mě nedávno ptala, co za radu bych dala někomu, kdo se sociálními sítěmi začíná a je až budhisticky jednoduchá: Respekt k sobě i druhým.  

 

Empatie je vlastnost, která může zachránit lidstvo, napsal nedávno Respekt. A empatii si lze prý vybudovat tím, že se na někoho pečlivě soustředíš, vnímáš ho a nasloucháš mu. Protože ve chvíli, kdy objevíš příběh, trhliny a vrásky, je o hodně těžší říct, že je to kráva.  

Empatie je vlastnost, která může zachránit lidstvo. A taky internet. 

Jednou z nejsilnějších scén filmu Čističi o lidech, kteří moderují obsah na sociálních sítích, je pro mě Filipínka, která vysvětluje, proč z Facebooku smazala karikaturu Donalda Trumpa. Ani neví kdo člověk na obrázku je, ale říká, že ho ten obrázek degraduje a to si nikdo na světě nezaslouží. 

 

Kdysi dávno jsme vymysleli kampaň s podtitulem Fakt to není blbý a čím dál častěji se k ní v myšlenkách vracím. Už protože nic není tak blbý, aby si to zasloužilo odsouzení dřív než se nadechneš. 

 
Coverjunkie

Coverjunkie