Jak nosit: kalhotový kostým

První sako je jako první podpatky. Většina z nás si pamatuje ten moment a pocit, kdy si ho poprvé oblékla. Byla to ochutnávka dospělosti. Moje bylo z modrého sametu na první den na gymnáziu a já si připadala neskutečně důležitá. Od té doby sbírám saka a kalhoty jako univerzální brnění na momenty, kdy mě čeká něco důležitého, kdy potřebuji sílu. Není divu, že Američané používají výraz power-dressing a je to přesně ten kousek oděvu, který se stal symbolem prezidentské kampaně Hillary ClintonI díky Anně Wintour.

První zmínka o kalhotovém kostýmu pochází z roku 1865. Původně bylo pantsuit označení pro obleky pro chlapce, ale časem se z kombinace kalhot a saka stala univerzální zbraň boje za ženskou rovnoprávnost. Takže, co jiného si vzít na sebe, když si jdete říct o vyšší plat?! 

 

Tipy a triky

Polyester nechte v osmdesátkách a sáhněte po vlně a dalších luxusních materiálech. Kalhotový kostým nikdy z módy nevyjde, a tak se investice rozhodně vyplatí.

Nechcete vypadat jako mladší brácha u maturity, tak věnujte maximální pozornost správné velikosti a střihu. Tentokrát obejděte trendy obloukem a pokud vám vycpávky nesluší, nelamte to přes koleno. Obleky na míru pro ženy šije třeba návrhářka Mirka Horká nebo dámská krejčovství Delor či Popper Prague.

 

Jak ho nosit?

Stejně jako malé černé je kalhotový kostým univerzální a můžete ho nastartovat i utlumit čímkoliv, co zrovna máte v šatníku. Supermodelky jako Gigi Hadid k němu nosí tenisky a trička, naopak elegantní ženy jako Victoria Beckham ho vezmou klidně na holé tělo. 

Ale červený diplom a titul manažerky na vizitce neznamená, že jste na cestě přestala mít smysl pro humor. Tak děkuji všem návrhářům, že kromě černých obleků dnes najdete všude i růžové nebo s potiskem. Inspiraci hledejte třeba u Paul SmithPhillip Lim nebo Prabal Gurung.  

Nebojte se zkusit různé materiály. Modelky u Cushie et Ochs vynesly na molo sametové kostýmky, u Dolce & Gabbana šili tuto sezónu z brokátu a Max Mara z tvídu a vlny. Tip: Pokud váháte, zkuste si koupit nejdříve jen extravagantní sako a až poté přidat kalhoty ve stejném dezénu. Ale uvidíte, že zrovna v tomto případě platí 1+1=3.   

Jste zvyklá si kostýmek kupovat na tělo? Tuto sezónu fandí návrháři oversized. Ve chvíli, kdy se Rihanna objevila na Grammy v saku, které vypadalo jako kdyby si ho vypůjčila od bodyguarda, módní svět jí padl k nohám.

 

Z historie

Když v roce 1923 Coco Chanel představila kostýmek, nastartovala revoluci v ženském oblékání. Pro ženy, které po válce nastupovaly do práce to byl první krok, jak se zařadit do mužského světa. Tehdy to bylo ještě sako v kombinaci se sukní, ale už v roce 1932 Marcel Rochas přišel jako první s kombinací saka s kalhotami. Ve chvíli, kdy oblek vynesla Marlene Dietrich ve filmu Morocco vznikla legenda. 

V roce 1966 představil Yves Saint Laurent legendární Le Smoking Suit, kostýmek určený na večer a všechny ženy i muži vydechli obdivem. Co bylo do té doby považované za androgynní, se najednou stalo výsostně sexy. 

Ale bylo až v sedmdesátých letech, kdy kalhotový kostým přestal vyvolávat vášně. Až v roce 1972 povolila americká vláda dívkám nošení kalhot do škol a otevřela tak novou éru. Návrháři jako Giorgio Armani v osmdesátých letech přidali ramenní vycpávky, zvětšili klopy a přesvědčili ženy, že za svoje ambice se už dávno nemusí stydět.