Always look on the bright side

Honza mi v Budapešti vyprávěl o tom, jak se snažili v 70. letech najít důvod, proč jsou některé děti v rozvojových zemích podvyživené. Mohlo za tím být milión důvodů: od nemocí po znečištění vody. A tak místo toho, aby zkoumali nekonečné variace možností, co je špatně, rozhodli se zaměřit na to, co je dobře. Našli děti, které podvyživené nebyly a zjišťovali, co se v jejich životě děje jinak než u těch vyhublých. Brzy přišli na to, že rodiny zdravých dětí vaří zeleninu ve slupkách a tím se z ní neztrácejí vitamíny a živiny. Mohli tak rychle dát vědět i těm nemocným a změnit jedinou radou jejich svět. Za zlomek času se díky fokusu na to nejlepší, dostali k jádru pudla.

Stáli jsme na řetězovém mostě, pili čaj a já si uvědomila, že chci i ve svém životě zkoumat, co se povedlo a proč, a z toho se ve výsledku poučit. Nevnímat jen proud zpětné vazby, která mě zahaluje do černého mraku bezvýchodné deprese, ale hledat i to nejlepší v sobě i kolem. Došlo mi, že chci zkoumat, co je dobře a proč, než co je špatně. U sebe i kolem sebe.

 

Jsem Iva a jsem s tím OK, hrdě řekla jedna z nás uprostřed reflexe a já si uvědomila, kolik let nám trvá srovnat se s tím, kým jsme. Protože jsme se celé roky soustředili hlavně na to, kým nejsme.     

Ve start-upové fascinaci faily, Fuck-up Nights a krachy zapomínáme na vysvětlení, proč se to všechno nakonec vyvedlo. Obvzlášť těch výsledků, co přišly tak nějak samy. Bez námahy a bolesti. Nevnímala jsem svoje talenty, do chvíle, než jsem je postavila do kontextu, do srovnání. Soustředila jsem se na svojí neschopnost vyplnit Excelovou tabulku a zapomínala kultivovat, co mi jde přirozeně a bez námahy. There’s a natural way to do things, říká Radka a tak teď hýčkám a vyzdvihuji to, co kolem mě proplouvalo jen tak mimochodem. Vyprávím příběhy, zářím a vnímám. A Excely, daňová přiznání a luxování svěřuji lidem kolem sebe. Bez výčitek. Protože Jsem Pavlína a jsem s tím OK.

 

V Modern Love vyšel příběh o muži, co změnil svojí depresivní manželku tím, že se jí ptal po příchodu z práce místo na Jak to šlo? na What went well? Místo obvyklé tirády na šéfa, kantýnu a deadliny, začali mluvit o kráse a radosti, které jinak černá mlha vymazala z popisu dne.

A tak se ptám sama sebe What went well? a zkoumám skvělé kremrole o SólistyBíbí, co mi spí v práci u nohou, kytky, co posílám sama sobě a úsměvy mezi dveřmi. Ondra si myslí, že beru drogy. Ne, jen jsem se naučila brát sama sebe, odpovídám s pusou plnou sněhového krému a zářím.