#Athleisure

Fitness blogerka Kayla Itsines má 6 milionů sledujících na Instagramu, co jsou chia semínka, ví už i vaše babička, a Nike prodá 25 párů tenisek za vteřinu. A tak není divu, že funkční oblečení má dnes hlavně funkci sbírat lajky od módních redaktorek.

Trend forecasterka Lidewij Edelkoort vystihla jednu velkou módní změnu – už nehledáme oblečení na různé příležitosti, ale kousky, které se nám umí přizpůsobit za pochodu. Tričko, jež vás ochladí, když se zpotíte, je jenom na startovní čáře toho, co je možné. Co nevidět objevíte v obchodech šaty, které mění barvu podle nálady, nabijí telefon nebo ochrání před viry. Trh s funkčním oblečením a wearables bude mít v roce 2025 hodnotu 130 miliard dolarů. Běžně si můžete koupit ponožky se stříbrným vláknem, které chrání proti zápachu, a legíny, které vám uberou pět kilo. Asiaté jsou posedlí oblečením, jež chrání před UV zářením. Ale chytré látky nejsou jediná cesta. Levi’s vytvořil kolekci pro cyklisty, na kterou snadno zacvaknete zámek a která vás ochrání před deštěm. Kickstarter okouzlila minulý rok mikina se 23 zabudovanými kapsami a stala se tak prvním projektem, který vybral skrz crowdfunding přes milion dolarů.

A nakonec z našeho oblíbeného DOBRO soudku: na Parsons School of Design vznikla kolekce oblečení pro uprchlíky. Kabát se změní v přístřešek nebo ve spacák. Ve tmě svítí, v zimě hřeje a navíc odpuzuje vodu. Až 15 % světové populace trpí nějakým postižením a hledá tak jiné funkce i střihy. Tommy Hilfiger se spojil s Runway of Dreams a vytvořili kolekci oblečení pro postižené děti. IZ Adaptive Clothing nebo ABL Denim se zaměřují na vozíčkáře, Care+Wear zase pomáhá lidem, kteří musí nosit katetr.   

 

Z tělocvičny na molo

Funkční oblečení mělo dlouho blíže k Silicon Valley než na pařížský fashion week. Záplava kostičkovaných oranžových kalhot na českých ulicích mi dává pravidelně za pravdu. Minulý rok však sportovní styl začal bodovat. Přestože nákupy oblečení rostly průměrně o 2 %, sportovní oblečení pokořilo všechny rekordy s 16% nárůstem. Tenisky poprvé v historii předběhly v Británii prodej lodiček. Boty Nike si vyboxovaly místo v reportech ze všech fashion weeků, tepláky má dnes v kolekci Givenchy, a pokud místo krajek oblečete na rande podprsenku od Under Armour, určitě vyhrajete.

Značky jako adidas, Reebok nebo právě Under Armour angažovaly do kampaní modelky a do týmu ty nejlepší designéry. Stellu McCartney, Jeremyho Scotta, Gigi Hadid nebo Karlie Kloss jsme doteď znali z Vogue, a ne z časopisů o fitness. S odmítnutím anorektických modelek dnes před přehlídkou Victoria’s Secret sledujeme videa, kde andílci dělají sedy lehy, a sami chodíme ráno před prací naťukat pár dat do Endomondo. Jak říká naše nákupčí Míša, když máš skvělý zadek, tak ho ukaž. Tak ukazujeme fajfku, proužky i růžolící tváře po bikram józe se stejnou hrdostí jako značkové kabelky. Protože na rozdíl od kabelky, skvělý zadek nikdy nevyjde z módy. 

Trendsettingová agentura Sparks&Honey tvrdí, že jedním z největších trendů příštího roku bude prolomení tabu make-upu pro sport. Nesmývatelné řasenky, které vezmete i do bazénu a make-up, který skryje vaše rudé, upocené čelo jenom doplní, co už ve skříni dávno máte: leginy, šusťákovku a tenisky. 

 

Made in Czech

Říká se, že v Čechách najdete největší koncentraci sportovních značek na kilometr, a čím dál více z nich kromě funkce kouká i na formu. Tilak na letošním Designbloku uvedl (už v Japonsku úspěšnou) kolekci Poutnik. Tyhle parky a mikiny v tlumených barvách jsou asi jediným kouskem oblečení, u kterého byste odpustili tátovi, že věří, že s jednou bundou zvládne výstup na Sněžku i divadlo. Borci z Horsefeathers nebo Ragwear už vás také nepošlou na svah ani do ulic v neonu a přidávají se další. Aleluja!

 

#PavlínaRadí: Marc Jacobs tvrdí, že oblečení nemá žádný význam, dokud ho někdo nezačne nosit. Tak najděte pro svoje legíny, tenisky a flísovky víc funkcí než ty v posilovně. Spárujte je s elegantním kabátem a doplňte jimi šaty. V zimě vám pak bude konečně teplo i bez děsu, že vás Anna Wintour probodne pohledem.   

 

Článek vyšel v ledovém čísle časopisu ZOOT