Decoded Fashion Berlin

Decoded Fashion je celosvětový event, který spojuje módu a technologické startupy. Berlínské vydání v rámci Premium mě donutilo slintat týden dopředu. Na Summitech si podávají ruku Facebook, Condé Nast, Google, Net-a-Porter i Mulberry. O to hůř jsem spadla na zem.

Panelová diskuse o iBeacon: Šéfredaktorka Style in Progress: “Vůbec tu technologii neznám, nedovedu si představit, kdo by jí mohl využít.” a jako její protivník nadšený šéf digitální agentury, který po dvaceti minutách přiznal, že je stále “iBeacon virgin.” Awesome. Burberry už dnes využívá RFID, ve světě experimentuje Macy´s nebo American Eagle Outfitters. Ale o marketingu kromě slevových kupónů do telefonu ani slovo. Přitom se toho dá říct tolik

Půlka sálu se po tomhle úvodu zvedla a odešla. Včetně mého spolusedícího, majitele šestnácti butiků a čtyř továren, co si posílal vzdušné polibky s nákupčí z mytheresa. Jsou prostě momenty, kdy vám ani kombinace FOMO a Veuve Clicquot zdarma nezábrání odejít.

CEOs třech startupů, kteří prezentovali, se evidetně naučili celý seriál Silicon Valley zpaměti, jen jim nedošlo, že “making the world a better place” je satirické klišé, které, pokud zrovna nejste z Warby Parker, z nich před vyčerpanými nákupčími udělá plastové panáky.

Mrkací panenka z Kisura místo o svém startupu básnila o inovační teorii profesora z Harvardu. Přitom kombinace stylistek a outfit-based shopping jí prý zvětšila průměrnou objednávku v košíku o 15 % oproti srovnatelným e-shopům. Mluvila o využití big data, ale současně přesvědčeně tvrdila, že má pouze jeden cluster zákaznic: dvaačtyřicetiletou vdanou ženu. Tak jo. 

Stilnest tiskne šperky různých designérů na 3d tiskárnách. Tečka. Ale i tak vyšel ze všech pitchů nejlépe. přinesl reálné šperky, krásný keynote a autentické nadšení pro věc. 

Tak trapné ticho jako bylo u uvedení appky Styleup jsem nezažila ani na rande s kamiońákem. CEO freneticky skákal po pódiu, každé druhé slovo bylo amazing a když ani to nezabralo, pozval na pódium svojí blonďatou asistentku a CTO. To možná funguje na TechCrunch, ale stopadesát byznysmenů, co vyvažují svůj čas kabelkami od Céline, jen položilo pár velmi tvrdých dotazů na tělo. Deset měsíců ztraceného času pro tým a peněz pro friends, family and fools, co si nezjistili, že 1) takových aplikací je plný AppStore 2) módní aplikace od geeků, co řeší problémy, které si myslí, že holky mají, jsou jako ponožky do sandálů. Mělo by fungovat, ale zvládne to jen Louis Vuitton a můj táta. 

Vím, že bohyně módní kritiky Suzy Menkes tvrdí “no bitching,” ale tady to prostě jinak nejde.