Forever together: o snubních prstýncích

Zeptejte se i té nejdrsnější holky ve vašem okolí, jak vypadá její perfektní snubní prstýnek a vysype na vás dlouhý seznam, včetně konkrétního šperkaře. Zato náš ajťák Filip má o ideálním prstýnku jasno: bude kulatý.

 

První důkaz o výměně prstýnků mezi milenci najdete už 4800 let zpátky. A není jen náhoda, že to byl právě prstýnek. Kruh symbolizuje věčnost a prostor uprostřed kroužku dveře do neznáma, kterými manželé procházejí, když si slibují lásku. 

Staří Římané dali prstýnkům novou symboliku. Anulus Pronubus ukazoval, že si muž ženu nárokuje a do konce života jí bude vlastnit. Poprvé se také objevily na prstýncích rytiny a ozdobné aplikace. S křesťanskými svatbami se prstýnky staly opulentnější: holubičky, lyry, spojené ruce už se ryly do drahých kovů. 

Diamanty se staly populární až s objevem jihoafrických nalezišť v minulém století. Ve 30. letech byla jen desetina zásnubních prstenů s diamantem, dnes už je to přes 80 %. Designérka Klára Šípková říká, že to dává perfektní smysl: “Diamant je nejtvrdší kámen, takže vydrží opravdu celý život.”   

 

Prstýnky se nosí na prsteníčku levé ruky, protože tudy údajně vede tepna Vena Amoris, která míří přímo do srdce. Ale není tomu vždy tak. V Polsku, na Ukrajině a mnoha dalších zemích stále nosí prstýnky na pravé ruce, Židé si během tradiční ceremonie nandavají prstýnky na prostředníček. 

Pragmatici tvrdí, že prstýnky patří na prsteníček, protože je to s malíčkem nejméně používaný prst a šperk se tak tolik neničí. Co se rozhodně neoprýská je tetování. Inkoustový snubní prstýnek má návrhářka Markéta Dlouhá Márová z Antipearle, Beyoncé s Jay-Z nebo Adam Levine z Maroon 5.

 

Jak je nosit

Trendem na denní nošení jsou delikátní prstýnky z různých odstínů zlata a stříbra. Prstýnky na poslední článek prstu se rozšířily v roce 2012, ale už teď jsou jedny z nejprodávanějších. “Skvěle vypadá, když navrstvíte několik prstýnků na jedné ruce. Já nosím třeba pět naráz,” radí Adéla Chloe Mazánková z blogu TheAesthet. Pro muže doporučuje naše ZOOT stylistka Betty Pěkná jednoduché kousky, které ladí k hodinkám. A hlavně nic nepřehánět: obří bling přes tři prsty nechte rapperům. 

 

Jeden prsten jim všem vládne: cesta tam a zase zpátky

17 tun zlata ročně padne jen na snubní prstýnky v USA.

První snubní prsten s diamantem věnoval v roce 1477 německý král Maximilian I Marii Bungundské.

Mýtus, že snubní prsten by měl mít hodnotu aspoň dvou platů, vytvořila ve 40. letech společnost De Beers. Průměrná hodnota snubního prstýnku je dnes skoro 130 000 korun.

Do roka a do dne už neplatí: průměrně trvá párům skoro 15 měsíců, než zasnoubení završí svatbou.

61 % mužů konzultuje zásnubní prstýnek se svojí partnerkou. “Většina mužů, kteří kupují naše prstýnky, přijde nejdříve se slečnou,” potvrzuje Natálie Benešová z Antipearle. Není potom divu, že jen 37 % žen zasnoubení překvapilo.  

Nejčastěji se páry zasnubují v prosinci. Desetina všech zasnoubení připadá na Valentýna. 7 % párů se zasnoubí do třech měsíců.

Kampaň za snubní prstýnky pro muže v 70. letech nebyla úspěšná: jen 29 % snoubenců by bylo ochotných něco podobného nosit.

Slogan “Diamanty jsou věčné” vytvořila v roce 1947 pro De Beers copywriter Frances Gerety.

Veliké koktejlové prsteny se objevily během prohibice, kdy dress code tajných barů měl jediné heslo: More is more. Nový význam dostaly v padesátých letech jako akcelerátor konverzace. Nositelky k nim měly vymyšlené dramatické příběhy, které je zachraňovaly před nudou koktejlových večírků. Později se z nich stal poznávací signál pro novou generaci feministek - veliký prsten nošený na opačném ruce než snubák ukazoval, že si žena vydělává (a šperky vybírá) sama.

Prstýnky na nohou jsou poznávacím znamením vdaným indických žen.

V roce 1918 vytvořil Cartier pro Jeana Cocteaua ikonický Trinity ring: prsten spletený ze tří různých typů zlata. Žluté symbolizuje věrnost, bílé přátelství a růžové lásku. Trinity Ring je inspirovaný hlavolamovými prsteny, kterými obdarovávali své konkubíny už císaři ve staré Číně.

Nejslavnější prsten stvořil J.R.R. Tolkien v Pánu prstenů. A do českých dějin vstoupila Arabela.

Kromě snubního prstenu, můžete věnovat předsnubní prsten na důkaz vzájemné exkluzivity. Vdovské prsteny byly tradičním doplňkem ve 14.-19. století.  

Elvis Presley se nechal pohřbít s oblíbeným diamantovým prstenem. 

Tiffany’s nabízí aplikaci, kde můžete nejen vytvořit vlastní design, ale změřit velikost prstýnku podle jiného, který vaše milovaná často nosí.

Ve starém Egyptě byly prstýnky z kůže, později se přidala i slonovina nebo kosti zvířat. Čím dražší byl materiál, tím bohatší byl darující a tím více si navenek vážil spojení s milovanou.  

27 % snoubenek ihned volá nejlepší kamarádce a 75 % si jich změní status na Facebooku. 69 % zavolá fotografovi a nechá si udělat speciální zásnubní album.

Purity rings nosí hlavně američtí teenageři jako slib uchování panenství. Proslavily je veřejnými přisahami hlavně Britney Spears a Justin Timberlake. 

 

Tip: Hledáte extravagantní snubní prstýnek od českých šperkařů? Zkuste Kláru Šípkovou (Showroom.), Janju Prokič (Kurátor), AntiPearleZoryaEvu Růžičkovou (Kurátor) nebo Věru Novákovou