Jak nosit: květinový potisk

Květovaný potisk pro mě vždycky trochu páchnul frází stará mladá, ale když naskočil na athleisure trend, bez rozmyslu jsem ho zařadila do šatníku. Mikina a sukně z teplákoviny, luxusní batoh a tenisky se mnou zvládnou výběhy na jednání i sprinty na kafe s holkama.

Ideálem dneška je současně vypadat upraveně, cítit se pohodlně a to všechno v oblečení, které je funkční. Něco jako perfektní pyžamo, kterým dáte najevo světu, že po večerech nejen čtete Oněgina, ale i trénujete na půlmaraton. Kalokagatia říkali už ve starém řecku: rovnováha těla a duše. 

A když si k teniskám, mikinám a baťůžkům nadělíte ještě květiny na šaty i do ruky, budete se cítit zamilovaná i uprostřed podzimních plískanic. Ruku na to.  

Tajemný termín athleisure vznikl kombinací slov Athletics (sport) a Leisure (volný čas). Ve světě, kde neustále potřebujete být v pohybu, tak tenisky i funkční materiály infiltrovaly naše dennodenní šatníky. A já při ranním dobíhání tramvaje děkuji komukoliv, kdo tenhle trend vymyslel. 

Jak nosit květovaný potisk?

Stejně jako u krajky se na květinovém printu, rychle pozná kvalita. Místo fast fashion, sáhněte po kvalitní látce i značce. Vyplatí se to už protože od roku 1400 tenhle potisk nevyšel z módy.

Jenna Lyons, bývalá kreativní ředitelka Jcrew, přísahá na květinový potisk v kombinaci s proužky. A já s ní. K tomu jednobarevné boty a láska je na světě.

Pro letošní sezónu hledejte inspiraci na jednotlivé květiny z herbáře u Gucci, pro celoplošné printy se vydejte k Dries van Noten a na jemné anglické růže k Erdem.

 

Věděli jste, že?

První květinové potisky pocházejí z Asie a podle jednotlivých květin se dal poznat původ - tisky chryzantém byly z Japonska a pivoňky z Číny.

Do Evropy se květinový potisk dostal kolem roku 1400 právě díky obchodníkům z dalekého Východu. Látky byly tak drahé, že se staly statusovým symbolem bohatých.  

Když Adidas na podzim 2015 vydal model NMD změnil tím, co znamenají tenisky do města. Podrážka, co se používá na běžecké boty a chytrá látka, která neviditelně obepne nohu, se staly ideální kombinací pro městské nomád(k)y, co nehledají kompromis, ale 100% komfort i fashion. Od té doby obouváme běžecké tenisky i na koktejl.

Slovo Athleisure zařadil slovník Merriam-Webster v minulém roce do seznamu nových slov, která hýbou světem. A to doslova. Gisele sdílí fotky z jógy, Karlie Kloss doporučuje, jak na nejlepší angličáky a místo vatových tampónů napuštěných džusem dnes modelky polykají kilometry. Pro vás to znamená, že kecky jsou legální k čemukoliv, jen legíny si, prosím, nechte jen na jógu.