FashionTech trendy

Jaké trendy jsou dnes v propojení módy a technologií? 

Conversational commerce: Minulý rok se objevily chatboti, díky kterým nemusíte opustit Facebook Messenger, abyste nakoupili. Zkoušeli už je třeba v Everlane, ale stále čekáme na opravdu masivní rozšíření.   

Personalizace stále bude hrát hlavní roli. Ať už v konkrétním produktu (monogramy, limitované edice, my-iD od Nike, atd) po personalizaci obsahu, který zákazník vidí na webu. 

Osobní příběh bude čím dál víc v popředí. Od fotek z backstage jsme se posunuli k Instagram Stories v reálném čase a půjde to ještě dále. Budeme sledovat lidi více než značky. Everlane perfektně pracuje s dvojicí, která je osobním průvodcem zákazníka v každém Snapchatu, Burberry už dlouho nabízí oblíbené playlisty Christophera Baileyho. A poslední přehlídka Versace ukázala, že víc než kolekce často táhnou modelky.

Showroom: Z fyzických obchodů se stane místo, kde zažijete značku, ale reálný obchod proběhne jinde. Většina lidí nikdy nebyla v Colette, ale jen jejich Instagram účet má milion followerů. Budou to kurátorované minigalerie, které budou pomocí digitálních nástrojů jako interaktivní zrcadla, iBeacons vtahovat zákazníka do děje. A je skvělé napsat, že se na tom podílí i Češi. Eyelevel už 14 let navrhuje butiky pro Nike, Vans nebo Dior, které nabízí zákazníkovi 360° zážitek. 

Obsahové platformy: Ze značek se stávají mediální domy a naopak časopisy (jako 032c) mají svoje obchody a kolaborace. Ztrácí se linie mezi producenty obsahu, konzumenty, starou školou a novým uspořádaním mediálního světa. Český start-up VisTag dnes například umožňuje tagovat fotografie odkazy na produkt a pomáhá tak smývat hranice, které byly donedávna přísně hlídané.

 

Kdo to v Čechách dělá dobře?
Mnoho značek používá Česko jako testovací hub (nebo ho úplně ignorují), protože útrata Čechů za módu v porovnání s platem, je jedna z nejnižších v porovnání s jejich příjmem. Ale je vidět na ZOOT nebo Tchibo, že chytré propojení online a offline je cesta, jak zákazníka přesvědčit. Časopis, eventy nebo hostesky v kombinaci se silným digitálem je cesta k úspěchu. Je vždycky skvělé, pokud značka najde způsob, jak být offline. Jedna z nejlepších inovací Footshopu je prodejna, která se lusknutím prstu změní na klub.

V online nákupu vidím ještě velký potenciál růstu, udává se, že zatím pouze 3-5 % nákupů módy proběhne online. 

 

Jaké vidíš další trendy?

Mladí lidé jsou dnes už všude ve světě stejní: nejen tím, že nosí stejné tenisky a mikiny, ale dávají je Instagram se stejným hashtagem. I proto jsou kampaně celosvětové: #HeretoCreate od Adidas, #KissMyAirs od Nike a další jsou vidět všude po světě. 
 
Často lépe než značky dnes do propojení online a offline šlapou influenceři a hudebníci. I protože narozdíl od značek mívají jasněji v tom, kdo jsou a kým být chtějí. Kanye West spustil merchem ke svému albu Life of Pablo mánii, na které se veze třeba Justin Bieber. Triko oblíbené kapely už není kousek za tři stovky, ale exkluzivní skvěle propracovaný kousek za tisíce dolarů z módního butiku. I protože ze streetwearu se v posledních pár letech stal hlavní trend přehlídkových mol.


Z textu, co vznikl pro Marianne Fashion