Monogramy, cipy a made-to-measure

Reese Witherspoon jednou řekla: „Když se to nehýbe, dejte na to můj monogram.“ Jeden člověk z deseti má dnes doma nějaký kousek upravený jen pro něj. Podle agentury Bain & Company by o takové kousky mělo zájem až 30 % zákazníků. A tak není divu, že značky vymýšlí, jak na to.

Vyšít si jméno na kabelku už je prý nuda. U Prady si tak můžete vybrat podrážky bot, u Nike nebo Adidasu snad všechno včetně barvy tkaniček. Apple Watch si můžete pořídit s páskem od Hermès, Fendi vás zase nechá vybrat barvu, typ kůže i zapínání kabelky a navíc vám zaručí, že tuhle kombinaci budete mít jenom vy. Navrch přihodí osobní dopis od kreativní ředitelky značky Silvie Venurini Fendi. Burberry zapojilo jako obvykle do hry digitální média, a tak zákazníky už v roce 2013 nechali objednat kousky rovnou z mola, přidali na ně monogram a do kabelky zašili čip, který v buticích Burberry spouštěl příběh vzniku vašeho nového trenčkotu. S návratem devadesátek do našich šatníků se vrátily řetízky se jmény, co nosila Sarah Jessica Parker v seriálu Sex ve městě. Iniciály T.S. nosí Taylor Swift a jméno potomka si nechaly do zlata vyrýt vévodkyně z Cambridge, Blake Lively nebo Sandra Bullock.

 

Jako prdel na hrnec

Nepadnoucí oblek patří někam mezi účes na Jágra a ponožky v sandálech. Odpustíte ho totiž právě jenom Jardovi. Díky mladé generaci krejčích, jako je i český Leo Macenauer, jsou dnes obleky dostupnější a hlavně se budou líbit i jiným holkám než vaší mámě. Ale než si jako David Bowie necháte ušít žlutý oblek, promyslete i definici „na míru“. Existují totiž dvě interpretace. Tzv. bespoke obleky, košile a boty se šijí na míru od první nitě. Není žádný vzor, ze kterého krejčí vychází, potřebujete tedy opravdu profíka. V Čechách si na oblek připravte aspoň 30 000 Kč. Naopak made-to-measure znamená, že si vyberete už existující střih a ten vám krejčí upraví na míru. Zkrátí rukávy, zúží pas, aby vám vše perfektně sedlo. Málo peněz to nestojí, ale hodně muziky to přinese. Mimochodem, na jihu Itálie jsou údajně populární obleky pro nebožtíky. Vy to tak dlouho radši neodkládejte.

V Čechách si můžete nechat ušít na míru nejen oblek, ale třeba i džíny. Radka Sirková a Anička Tušková z Chatty už se s nimi dostaly třeba do Vogue. Stejně jako když si necháte ušít boty u ševců Radka Zachariáše nebo Erika M. Lawarta, zůstane u nich vaše kopyto. Kdykoliv vám tak ušijí nové, aniž byste se museli v butiku ukázat. 

Často ani nevíte, že ty šaty jsou stvořené jen pro vás. Skoro. Italky mají jinou postavy než Švédky a průměrná Američanka dnes nosí velikost 44. Když je vám patnáct, vypadají vaše střihové požadavky na kalhoty úplně jinak, než když máte rok do důchodu. Designéři se tak dnes koukají do dat o zákaznících, prodejích z minulé sezóny nebo statistiky o složení populace možná častěji než do Vogue. Kopy excelových tabulek a vědeckých výzkumů zaručí, že vám šaty padnou jako ulité.

 

A neměli byste to i v meruňkové?

O startupech, které šití na míru přenesly do 21. století, čteme na serveru TechCrunch už několik let. Tinker Tailor umožnil zákaznicím upravit šaty od světových značek a odpověděl tak na povzdech „Moc se mi líbí tyhle šaty Alexander McQueen, ale šlo by to s dlouhým rukávem?“. Bow & Drape prodává jednoduchá trička a mikiny (a oblečení pro psy), na které si můžete nechat vyšít cokoliv a přidat nášivky a flitry. Kýčovité nebe. V Piol zase zadáte odstín pleti, barvu vlasů i typ postavy a podle toho vám ukazují jen ty šaty, co vám budou slušet. A navíc vám je samozřejmě upraví na míru. Pro kluky je tu Trunk Club, který vám pošle domů krabici oblečení, které stylistka vybrala jen pro vás.

 

TIP: Čtete si tenhle článek a přemýšlíte, jak na to hned teď a za málo peněz? Naše stylistka Zuz doporučuje nášivky. Stačí je nažehlit na džínovou bundu a můžete z fleku vyrazit na fashion week. Nebo vemte do ruky fixu a pokreslete si tomsky nebo conversky. Naše nákupčí Míša zase nedá dopustit na klíčenky a šátky. Šup s nimi na ucho kabelky a hned poznáte, že je jenom vaše.

 

Článek vyšel v listopadovém čísle časopisu ZOOT