Nadčasové hodinky

Můj kamarád Martin mě vzal jednou do Rolexu a na ruku mi dal hodinky za miliony. Vyprávěl o perleti z Indonésie, strojcích, co se vyrábějí ručně v malých dílnách ve Švýcarsku, a staleté historii značky. A já jsem pochopila, že hodinky už dávno nejsou jen dvě ručičky a vteřinovka, díky kterým vím, že jdu pozdě. Jsou to emoce destilované do jediného kousku kovu. Proto se říká, že do nich musíte dorůst. Stejně jako do obleku a jehlových podpatků.

Hodinky tradičních značek jako Panerai nebo IWC vypadají už desítky let stejně. Mezi chronografy totiž plyne čas úplně jinak. Žádné nové kolekce čtyřikrát ročně, ale půlroční čekání na vysněný model. Žádné okouzlení aktuální Pantone barvou, ale fascinace malými součástkami, které nejsou vidět. Jedny vám tak mohou vydržet celý život.

I proto jsou hodinky pro mnoho lidí spíše krabičkou plnou příběhů než módním doplňkem, na kterém sledují, za jak dlouho jim jede autobus. Hodinky se dostávají k desetiletému výročí ve firmě, jako dárek k svatbě nebo k promoci. Jedna z nejstarších hodinářských firem na světě Patek Phillipe si rovnou na plakát napsala: „Tyhle hodinky nikdy doopravdy nevlastníš, jen je ochraňuješ pro budoucí generaci.“

Madeleine Albrightová používala celou svou kariéru brože, aby naznačila protistraně, co má ten den za lubem. Hodinky mohou mít podobnou funkci. Pokud potkáte nositele Breitling, skoro na jistotu k nim vlastní i pilotní průkaz. A barevné Komono k obleku říkají, že se neberete moc vážně. Jen se nenechte hodinkovou řečí splést, už dávno nejsou jasným praporkem pro zlatokopky.

Apple Watch si sice pro pravnuka neschováte, zato všichni geeci ve vašem okolí vás vytáhnou na pivo. První hodinky, které se synchronizovaly s počítačem, byly Seiko v roce 1984. S pamětí 2 KB by se dnes ani nezapnuly. GPS, kalorickou kalkulačku i napojení na RunKeeper už dnes mají i hodinky z Albertu, ale kdyby si kterýkoliv kluk na světě mohl vybrat jediné chytré hodinky, na plné čáře by vyhrály ty z Knight Ridera.

 

Jak je nosit?

Na kvalitních hodinkách je báječné, že se hodí pro každou příležitost. Pokud ale nechcete šlápnout vedle, platí, že k obleku patří hodinky s černým páskem, k polo tričku kovový řemínek a k business casual stylu ty s hnědým páskem. Ale my v ZOOTu fandíme těm z vás, kteří jdou proti proudu.

I k hodinkám se nosí doplňky. Italové často ladí hodinky s korálkovými náramky a vyšší dívčí jsou manžetové knoflíčky ve stejném designu. Češi mají rádi decentnější modely, které mohou mít na ruce celý den – pokud je tedy vůbec nosí a čas nehledají na iPhonu.

 

56 vteřin zajímavostí

Ještě v padesátých letech byl obvyklý průměr dámského ciferníku 26 mm, dnes už je běžných 40 mm. Razantně roste i velikost pánských hodinek: výrobci musí cca každých deset let přidat ještě jednu velikost.

První vodotěsné hodinky vymyslel Hans Wilsdorf z Rolexu v roce 1927. Do té doby nikoho ani nenapadlo, že by si hodinky mohl brát do vody.

Pouze 1,7 % hodinek se vyrobí ve Švýcarsku. Ale jsou to ty, co hodnotou vydají za 57,5 % všech prodaných hodinek na světě. V průměru 803 dolarů stojí hodinky vyrobené ve Švýcarsku. Ty z Číny dolary 4.

Swatch původně vyráběli luxusní hodinky, ale s nástupem quartz strojku a čínské výroby v 70. letech se dostali na pokraj krachu. Vsadili na kombinaci levného plastu s kvalitním strojkem a spolupráci se známými umělci a recept na švýcarský sen byl světě.

Sběratelé hodinek touží po komplikacích. Komplikace totiž v chronografii označuje úpravu, která dělá výrobu hodinek složitější. A tím i unikátnější.

Švýcarsko se stalo Mekkou hodinářství po Francouzské revoluci, která donutila většinu hodinářů utéct do sousedních hor. Dlouhé nudné zimy jim daly mnoho příležitostí přemýšlet nad jemnými konstrukcemi.

Pebble, první hodinky, které se dokázaly propojit s iOS i Android, vybraly na Kickstarteru od individuálních přispěvatelů více než 10 milionů dolarů za jediný měsíc.