Jak nosit: potisk

Žádný jiný trend tenhle podzim nekřičí Devadesátky jsou zpátky víc než viditelné slogany, nápisy a loga. Dlouho jsem koulela očima, ale teď jich mám plnou skříň.

Jsem introvert a díky nápisu na tričku mohu mít názor aniž bych křičela. A tak nosím tričko s nápisem Feminist na jednání, kde jsem jediná holka v místnosti a mikinu Offline o víkendu. A tátovi jsem už zabalila k Vánocům tričko Nej táta.

 

Co hledat v obchodech?

Baseballové bundičky se jménem nosí i andílci od Victoria’s Secret.

Trička jako vystřižená z koncertu Rolling Stones nebo Kanye Westa se budou nosit i za několik sezón. V kombinaci s rozvrkočenými vlasy z vás udělají rock'n'ŕoll babe.

Velká sportovní loga na mikinách. Mrkněte i do pánské sekce. V tomto případě volnější je často lepší. Už protože je můžete nosit jako šaty. (Ale o tom v příštím čísle.)  

Nápisy a velká loga hledejte na mole pravidelně u MoschinoBella Freud a Henry Holland, ale minulou sezónu se objevily u značek, kde byste je předtím nečekali. A tak od té doby šetřím na tričko s nápisem We should all be feminists od Dior.

V Čechách hledejte ZOOT Originál, kolaboraci tatérky Duhovky s Freshlabels nebo Young Primitive. Mají kousky pro muže a děti.

DYI tip: Všechny blogerky na Instagramu se teď zbláznily do vyšívání. Bílé tričko, na které si doma vyšijete červenou nití třeba “Láska” vám nasbírá srdíčka nejen online.

 

 

 

Kdysi dávno

První oblečení se slogany se objevilo už v šedesátých letech. V 70.letech do nich oblékla kapelu Sex Pistols Vivienne Westwood. Ale byla to designérka Katharine Hamnett, která je dostala na výsluní, když si triko se sloganem proti nukleární zbraním vzala v roce 1984 na schůzku s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcher. Neuplynulo ani pár měsíců a v tričku s potiskem od Katharine vystoupil zpěvák George Michael, skupina Queen nebo supermodelka Naomi Campbell. A mánie mohla začít. První slogany byly aktivistické a bojovaly proti AIDS, válce nebo politické situaci v zemi. Ale rychle se přidaly ty zábavné, nebo ty, co vůbec smysl nedávaly.

 

Jak potisk nenosit?

Psal se rok 2000 a já měla přes celý zadní díl džínů nápis “Relax.” Tak takhle už nikdy víc. Promýšlejte, kam sloganem připoutáváte pozornost.

Nemluvíte anglicky/francouzsky/čínsky? Tak to třičko raději nechte v obchodě. Chodit po ulici s nápisem “Kachna ve slevě” (nebo něco o dost horšího) v módě určitě není.

Slogan mluví za vás, tak není třeba ho přebíjet dalšími módními excesy. Jednoduché lodičky, pouzdrová sukně a kabelka jste připravená změnit svět. Velká loga kombinuji s velmi ženskými kousky a dávám si pozor, abych k nim nikdy neměla na sobě neonové barvy a tepláky. Protože to by byl návrat do devadesátek a na stadión se vším všudy. A to je poslední, co chci.

PS: Nevíte jaký nápis? Na molech i v ulicích se poslední sezóny bojuje za lidská práva. Madonna, Ariana Grande, Alexa Chung, Rihanna nebo Benedict Cumberbatch se všichni ukázali v tričkách a bundách, které podporovaly rovnoprávnost