Prokliky na nedělní odpoledne

Módička

Plus-size je na ignore listu většiny návrhářů i značek, i když statistiky mluví jasně, píše The Cut na pozadí osobního příběhu o návrhářce, které profesorka na univerzitě řekla, že there was no place for a body like yours in the fashion world unless I was a man or a genius. Díky za projekty jako je 67 percent od Refinery29, kde se mimo jiné dají stáhnout ilustrační obrázky krásných plus-size holek zdarma. Aby jich v médiích bylo tolik, kolik je jich doopravdy.

A 2012 market-research study estimated that 67 percent of American women wore a size 14-plus. (…)  The number has only grown, and the market for plus-size clothing is valued at $20.4 billion. Revenue in the category increased by 17 percent between 2013 and 2016 (compared with growth of just 7 percent in apparel overall).

Lidé, co mění módu. Od Julie Zerbo po redaktory Teen Vogue vybrala výborná platforma Glossy.

Až vyrostu budu jako Emily Weiss. Já a milion holek, co teď mají tyhle růžové krabičky a krémy v nočním stolku.

These women loved individual products, but there was no deeper relationship with any line. She began questioning her own loyalties. “There wasn’t a brand that I wanted to be friends with,” she concluded. She created Glossier to fill the void, and her digital community now numbers 2.3 million and counting.

Co jsi měla na sobě, když Tě znásilnili? Výstava, která ukazuje, že ani volný triko Tě nezachrání. 

 

Dospívání

Naši rodiče nám schovávají do zásoby věci, co nechceme. Už dávno je pryč doba, kdy jste za peřiny do věna upřímně děkovali. Teď nás spíše děsí, píše NY Times.

As baby boomers grow older, the volume of unwanted keepsakes and family heirlooms is poised to grow — along with the number of delicate conversations about what to do with them. According to a 2014 United States census report, more than 20 percent of America’s population will be 65 or older by 2030. As these waves of older adults start moving to smaller dwellings, assisted living facilities or retirement homes, they and their kin will have to part with household possessions that the heirs simply don’t want.

O klucích, co jsou sexy, i když mají blíž do důchodu než ke mě do postele. Joaquin Phoenix a jeho profil v NY Times.  

‘‘I’M 42!’’ JOAQUIN PHOENIX EXCLAIMS when asked why he has zero social-media presence.

 

Mindset

The test of a first-rate intelligence is the ability to hold two opposed ideas in the mind at the same time, and still retain the ability to function, napsal F. Scott Fitzgerald pro Esquire už v roce 1936. Další důkaz, že výborné psaní stojí mimo všechny trendy.

Manifesto pro Better done than perfect. Na ledničku s ním: Done is the engine of more.

Kinfolk píše o důvěře a já kývám a pláču.

Cynthia Wall has a favorite way to describe the brutal shock of betrayal. Using an analogy borrowed from The 7 Habits of Highly Effective People, she describes trust as the oxygen in the room of relationships. When that vital life force is removed, the emotional pain can be visceral. “It’s really the absence of trust that we feel,” she says.