Do zákopu! Ehm, do kabátu

Kapsáče, krátké kabáty i khaki. Armáda stojí za víc módními trendy než londynský fashion week. Včetně ikonického trenčkotu.  Válečné zákopy měly vždy do butiků daleko a ty v 19. století obvzlášť. Smradlavé jámy, kde se latríny, mrtvoly i přeživší vojáci potkávali v blátě, anglicky trenches, přesto daly vzniknout kultovnímu kousku - trenčkotu. Ještě kolem roku 1820 nosili vojáci těžké kabáty, které snadno nasály vodu a rychle v nich utéct nepříteli bylo vlastně nemožné. V roce 1823 přišel Christopher Macintosh s radikální inovací - pláštěnkou. Váha byla pryč, ale pot vojákům stále komplikoval život.

 

V roce 1856 si tehdy jednadvacetiletý Thomas Burberry otevřel butik s technickým vybavením do přírody. A díky neúnavnému výzkumu přišel v roce 1879 s přelomovou textilií - gabardénem. Lehký nepromokavý materiál, který dýchal, se stal tak populárním, že v roce 1901 na jeho dveře zaťukala britská armáda se zakázkou na půl milionu kabátů. Oversized trenčkoty měly ramenní popruhy, kroužky na pásku na přichycení zbran í i ešusu a spoustu pásků, které umožnily kabát stahovat v zimě a otevírat v teple. A samozřejmě mnoho kapes, rozparek pro jízdu na koni a zdvojenou látku, která odolávala náročným podmínkám. 

Byli to samotní vojáci, kdo pomohl trenčkot rozšířit mezi veřejnost. Na začátku 20. století nebylo běžné, aby armáda dodávala oblečení důstojníkům. Ti si sami nechávali šít uniformy na zakázku a čím dál častěji se mezi zadáním objevoval právě trenčkot. A koho si vybrat za lepšího trendsettera než větrem ošlehané hrdiny z fronty v kabátu od krejčího?! 

Opravdový průlom přišel až s s první světovou válkou - s tím, jak rychle armáda rostla, otevřela se možnost pro masovou výrobu a firmy jako Burberry nebo Aquascutum se dostaly do hry. Nepromokavý kabát se po výhře stal perfektním symbolem módního patriotismu. Ženy i muži vzdávali zařazením trenčkotu do šatníku hold vojákům a béžový kabát se rychle šířil i do dalších zemí. 

 

Khaki: nejviditelnější neviditelná barva

A navíc trenčkoty určily barvu, kterou si dnes s armádou asociujeme. Do 20. století byly uniformy barevné, aby bylo na první pohled jasné, kdo patří na jakou stranu. Khaki, slovo, které v hindštině znamená prach, dalo směr psychologii moderního válečnictví - s industrializací se z vojáků stal jen jeden z nástrojů boje a cílem se stalo nevyčnívat, splynout s krajinou. A tak tmavou zelenou dnes nosí armády po celém světě. 

 

Kostky, stany i ovce a další trenčkotová tajemství

Na jeden klasický Burberry trenčkot potřebuje krejčí udělat přes sto úkonů. A gabardén pro jejich kabáty se stále tká v tradičních továrnách v Anglii.

Tradiční Burberry kostka vznikla až ve dvacátých letech 20. století. A s ní i klasický design trenčkotu, jak ho milujeme dnes. A mimochodem: tehdy stál jen tři libry!

Kult trenčkotu přinesl ale až Hollywood. Marlene Dietrich, Humphrey Bogart v Casablance i Snídaně u Tiffanyho udělaly z trenčkotu symbol elegance a tajemství. A také těch, co si vybrali správnou i špatnou stranu - ve 30.letech nebyl film, kde by gangsteři i detektivové nenosili béžový volný plášť. A kostymérky si ho nechaly vždy po ruce: Peter Sellers by jako Inspector Clouseau měl bez trenčkotu úplně jinou náturu, stejně jako Blade Runner.

Ve stejné době jako Thomas Burberry přišel s prodyšnou nepromokavou látkou ještě jiný Angličan John Emary. Narozdíl od Burberryho se zaměřil na smetánku a jeho Wrappers byly brzy vidět ve všech módních časopisech.

Inspirací pro gabardén byla látka, kterou nosili pasáčci koz v Hampshire. Lanolinem pomazaná vlna jim pomáhala přežít v pověstném britském počasí. Jedním z těch, kdo gabardén testovali, byla výprava Sira Ernesta Shackletona do Antarktidy v roce 1907. Z látky na kabáty si nechali ušít i stany. Takže ještě sto let a uvidíme Alpine Pro na fashion weeku?

Díky tomu, jak je střih trenčkotu ikonický, si s ním návrháři mohou snadno vyhrát, vysvětluje Valerie Steele, ředitelka Museum at the Fashion Institute of Technology v New Yorku při pohledu na kolekce. Není nikdo, kdo by si tento kabát nevyzkoušel navrhnout po svém - designéři od Comme des Garcons po Michael Kors dokazují, že se na tento kousek dá kouknout pokaždé novýma očima. Díkybohu, vzdychám společně s ostatními módními fanoušky a jdu si objednat svůj šestý.