Perfecto: křivák #1

Do roku 1928 nosili motorkáři bundu na knoflíky. Potom přišel Irving Schott a navrhl kožený krátce střižený kousek se zipem na stranu. Všechno proto, aby se bunda nerolovala a nekrabatila při sezení na motorce a nic vám při jízdě nevypadlo z kapes. Pojmenoval ji Perfecto po svém oblíbeném doutníku. Ne moc překvapivě ji jako první začal prodávat distributor Harley-Davidson v New Yorku. Za 5,50 dolaru.

 

Rebelský dress code

První haute couture verzi v krokodýlí kůži s kožešinou uvedl YSL už v roce 1960, ale skoro za ni dostal padáka. Křivák byl totiž asociovaný s rebely bez příčiny: nosil ho James Dean, Marlon Brando, Steve McQueen a ozdobený lebkami a provokativními nápisy figuroval na záběrech snad ze všech tehdejších pouličních nepokojů. Ještě v padesátých letech školy vylučovaly studenty za provokaci, pokud v něm dorazili na vyučování.

Časopis Punk v roce 1974 napsal o Ramones: „Všichni měli na sobě černé bundy. Vypadali úžasně. Už to nebyli hippies. Bylo to něco úplně nového.“ A tak se křivák postupně stal povinnou uniformou provokatérů: John Travolta v něm v Pomádě sbalil Olivii Newton-John (nebo opačně?), Mel Gibson ho oblékl v Mad Max, Arnold Schwarzenegger v Terminátorovi, Rooney Mara v Dívce s dračím tetováním, bez rukávů ho nosila Debbie Harry. Červenou verzi měl na sobě Michael Jackson v Thrilleru a zpěváka Sex Pistols Sida Viciouse v něm zatkli za vraždu přítelkyně Nancy („Chci v něm být pohřbený.“).

 

Bez motorky dojedete nejdál

Dneska dostává Hedi Slimane v Saint-Laurent za ikonické (a superdrahé) křiváky jen pochvaly. Tržby rostly minulý rok díky rockové estetice o desítky procent. Z křiváku se stal must-have kousek, který si můžete vzít i na červený koberec. Cara Delevingne minulý rok na luxusním plese v Metropolitním muzeu vynesla Burberry, Kate Moss bez něj nedá ani ránu a je těžké během fashion weeku najít modelku, která v něm nespěchá na další přehlídku. Jeden vlastnil dokonce i papež (věnoval ho podepsaný na charitu).

Comme de Garçons v roce 2005 uvedli kolekci, která kombinovala nadýchané baletkovské sukně a kožené bundy. Za deset let se z tohoto spojení stala nejklasičtější kombinace, která vás zachrání před over/underdressed faux pas. Vyzkoušejte další kombinace cukru a biče. Křiváku to bude vždycky slušet s krajkou, bílou barvou, pouzdrovou sukní i princeznovskými letními šaty.

Puristé vám řeknou, že křivák je jedině z černé kůže, sedí perfektně na tělo, má stříbrný zip, vypracovaný límec, čtyři uzavíratelné kapsy a žádné aplikace navíc. Ale nepořizujete si nejrebelštější kousek ve svém šatníku, abyste poslouchali pravidla, ne?  

Nejlepší křiváky jsou ty, které jste protáhli bahnem, koncertem i maturitním plesem: obnošené, oválené a milované. Pravnuk Irvinga Schotta věří, že „jsou na něm vidět emoce toho, komu patří. Je to vaše historie vepsaná do jednoho kousku oblečení.“ A oblíbená fráze módních redaktorek o kousku, do něhož se vyplatí investovat, není u koženého křiváku floskulí na zaplnění místa. „Máme zákazníky, kteří si ho nechávají spravovat i po 34 letech,“ přísahá pan Schott.  

 
Pinterest

Pinterest