TrendSpotting

Místo čtení detailní analýzy pařížských přehlídek ve Vogue se dnes stačí kouknout na Google Trends nebo do Analytics a víte po čem se v obchodech poohlížet, nebo co naopak věnovat Armádě Spásy. Skinny džíny, vintage oblečení nebo šaty na jedno rameno podle studie, kterou Google publikoval tento týden, už brzy zmizí z našich šatníků. Naopak se v nich objeví neoprénové plavky a bílé šaty. 

Kenneth Noland říká, že kontext je klíč je všemu. A obvzlášť potom k samostatně stojícím číslům. Černo-modré šaty nejsou radikálně nastupující módní trend, jak by se podle studie mohlo zdát, ale virální diskuse, kterou na začátku roku vyvoval článek na serveru BuzzFeed. Podobné vysvětlení potřebuje útlum hledání výrazu normcore: ze záhadného označení minimalistického trendu v oblékání, který poprvé použila agentura K-Hole, se stalo běžné slovo, jehož význam si už nemusíte googlovat. 

Ještě za obecné módní trendy šla studie, kterou publikoval minulý rok Google společně s Barclays. Ta na příkladu útlumu vyhledávání výrazu “Michael Kors” ilustrovala, že značka brzy ztrátí na popularitě a tím pádem i na hodnotě. Další důkaz toho, jak moc technologie a data ovlivňují svět módy. 

Říká se, že do Čech trendy přicházejí o 1-2 roky později. Takže z ulic kabelky od Michaela Korse a skinny džíny ještě chvíli nezmizí. Ale já si běžím koupit overal a cokoliv s potiskem emojis.