Vlez mi na záda! Historie batohů

Na začátku každé skvělé historky je batoh a v něm příslib dobrodužství. Vážně. Už Jack Kerouac předpovídal revoluci, kdy mladí nahodí batoh na záda a vyrazí do hor s vizí nekonečné svobody, aby změnili svět k lepšímu. Batoh měl na zádech Brad Pitt, když dorazil do Hollywoodu, Edmund Hillary vylezl s krosnou Everest a v angličtině se slovo backpacking stalo synonymem pro cestování nalehko. Dneska už to není jen zavazadlo: Rihanna i Taylor Swift bez batůžku nedají ani ránu a Justin Bieber o ruksacích dokonce natočil videoklip.   

První batohy se v moderní historii objevily až kolem roku 1800 v Norsku. Byly to dřevěné rámy, které na sobě měly zavěšený vak z kůže. První patent na batoh přišel o plukovníka Merriama v roce 1886 a byla to adaptace vaků s rámem, které tehdy využívala americká armáda. Stály 70 centů a prodávaly se právě jen vojákům. Za praotce moderního sportovního batohu je považovaný Lloyd F. Nelson. V roce 1920 se vydal na pochod přes Aljašku a tam objevil tradiční eskymácké popruhy z tulení kůže a větví. Celou výpravu s nimi tak trpěl, že se zařekl, že už nikdy   více a celou energii investoval do vývoje batohu, který spatřil světlo v roce 1922. Měl rám a poprvé tak distribuoval váhu na celá záda.

Gerry Cunningham má na triku (a zádech) hned dva radikální posuny vpřed. V roce 1938 přišel se zipem a 67’ s nylonem. Do té doby se batohy zapínaly na kožené řemínky a tak do nich pršelo a nebylo možné na nich vytvořit více kapes. A umělé vlákno bylo narozdíl od plátna odolnější a levnější. Tak až si budete dneska večer zapínat kapsu u svého baťůžku, pošlete mu na dálku jednu velkou pusu.

Když zapátráte u rodičů na půdě, možná objevíte velkou barevnou krosnu s kovovým rámem. Tu vymyslel manželský pár Keltyových v padesátých letech.  Byli první, kdo přemýšlel na tím, jak ulevit zádům, a tak přišly s úvazem kolem pasu. Bederní pásy dnes umožňují nést až 60 % váhy batohu na bedrech. Zářivé krosny se staly populární i díky tomu, že šlo o kousky, které si s sebou vzala první americká expedice na nejvyšší horu světa.

 

Do hor. Teda do školy

Sedmdesátá léta byla érou hippies a odkládaly se nejen podprsenky, ale zmenšovaly se i batohy. Viditelné rámy batohů se schovaly dovnitř a začali je objevovat studenti. Úplnou náhodou a díky lásce, jak tomu obvykle v historii bývá. V roce 1967 založili dva bratranci Yowell a Pletz firmu, která měla šít outdoorové vybavení. Mělo to je jediný háček: ani jeden z nich šicí stroj ovládat neuměl. Přítelkyně jednoho z nich, Jan, byla vystudovaná učitelka, ale šít uměla. A protože tehdy bylo v Seatllu práce pro učitele málo, nabídli jí, aby se k nim do firmy přidala. ,,Když si mě vezmeš, pojmenuji tu firmu po Tobě,” zahlaholil Pletz a tak vznikl JanSport. První firma na světě, která vytvořila lehké batohy Ski a Hike. Pletz je logicky nabídl obchodům s outdoorovým vybavením a k jeho štěstí se jeden z nich nacházel na půdě univerzity. University of Washington se nachází ve státě, kde hodně prší, a tak studenti, kteří do té doby nosily knížky převázané jen řemínkem, batohy vykoupily, než se parta v JanSportu stačila nadechnout. Protože těžké knížky batohy protrhávaly, přišli s vylepšením: naspod přišili gumu z autobusových sedaček. A tak vznikla legenda.  

Podobný příběh se odehrál na opačném pobřeží USA, kde se jednou zoufalý student Gary Kirk, vydal s knížkami v nylonu sepnutém kancelářskými sponkami za švadlenou s prosbou, zda by mu nevyrobila batoh. Vytvořili jich více a příběh se opakoval: univerzitní obchod je vyprodal za vteřiny a díky tomu sebrali odvahu dojít za jedním z největším prodejců oblečení L.L. Bean. Z Bookpack se stal nejprodávanější kousek v jejich katalogu. Během pouhých deseti let se tak nenašel školák, který by batoh neměl.   

Batoh od té doby měl mnoho podob: průhledné a ze síťoviny vznikly díky přísným pravidlům škol, které chtěly mít přehled o tom, co děti do školy nosí. První batoh s více oddíly se narodil v roce 1989 a hybridy s kolečky se objevily v 90. letech po diskusi, zda těžké knížky neškodí dětským zádům. Nejskandálnější kousek poslední doby má na triku JanSport: penál ve tvaru burrita v sobě skrývá jen kabely a USB, protože dnešní školák údajně více nepotřebuje.

 

Co se do batohu nevešlo:

Kdo také nosil batoh? Luke Skywalker nosil mistra Yodu na zádech v Hvězdných válkách, v Jurském parku v batohu skončily dinosauří vejce, Walter Mitty s ním na zádech procestoval svět a samozřejmě nemohl minout Michaela J. Foxe v Návratu do budoucnosti.

Batohy nejsou jenom pro školní děti, prohlásili návrháři a najdete je tak dnes v každé kolekci. Kam si pro designový kousek v Čechách? Mladá návrhářka Alex Monhart se dostala díky svým luxusním černým koženým kouskům do výběru Forbes 30 pod 30. Playbag začínaly s taškami z umělé hmoty, ale dnes u nich najdete barevné a kožené. Braasi založili dva architekti v roce 2010 a od té doby zaplavili nejen pražskou Letnou.

Co si pořídit? Batoh! Vážně. Letí ve všech podobách a k athleisure trendu se hodí jako na hrnec. My bychom sáhli hned po několika naráz: černém koženém, co se dá vzít i k sukni, s maličkým naskočíte na devadesátkový trend a streetwearový kousek s velkým logem (ideálně z kolaborace Supreme x Louis Vuitton), abyste se na fashion weeku neztratili. A to jsme ještě ani nezačali o těch, co potřebujete s sebou na vandr…